Vakcinācija

Zirgu gripa

Zirgu gripu izraisa vīruss. Šim vīrusam ir vairāki celmi, bet tie visi izraisa saslimšanu ar līdzīgām klīniskām pazīmēm – drudzi, klepu, letarģiju, izdalījumus no deguna, samazinātu apetīti utt. Pievienojoties sekundārai bakteriālai infekcijai izdalījumi no deguna bieži kļūst dzelteni vai zaļi. Tā ir novājinoša slimība, turklāt ļoti infekcioza, kas nozīmē, ka tā tiek viegli pārnesta no viena zirga uz otru, ja tie nav vakcinēti. Parasti vīruss izplatās ar elpceļu izdalījumiem vai tiešā kontaktā ar citu zirgu.

Rekomendējam vakcinēt savu zirgu/poniju pret gripu, īpaši, tad, ja tas atrodas stallī, kur notiek intensīva zirgu kustība. Turklāt zirgi ir jāvakcinē arī tad, ja ar tiem piedalās sacensībās.

Primārā vakcinācija sastāv no 2 vakcinācijām, kur 2.vakcināciju veic pēc 21 – 60 dienām.

Pirmo revakcināciju veic pēc 6 mēnešiem un turpmākās revakcinācijas 1 reizi gadā. Taču piedaloties FEI sacensībās revakcināciju turpina veikt ik pēc 6 mēnešiem.

Stingumkrampji jeb Tetanus

Tetanus ir slimība, ko izraisa Clostridium tetani baktērijas. Zirgi, salīdzinot ar citām sugām, ir īpaši jutīgi pret tetanusu. Clostridium tetani baktērijas parasti iekļūst organismā caur brūcēm. Šīs baktērijas ražo toksīnu, kas izraisa muskulatūras kontrakcijas. Inficētie zirgi parasti izskatīsies nobijušies, ieņems piespiedu pozu ar izstieptām ekstremitātēm, tiem būs drudzis, kā arī paceļot zirga galvu, bieži novēros trešā plakstiņa izvirzīšanos. Muskuļu kontrakciju dēļ zirgiem ir grūti vai pat neiespējami atvērt muti, līdz ar to tie nespēj uzņemt barību un ūdeni. Nāve bieži iestājas dažu stundu/dienu laikā. Par laimi šo slimību ir iespējams novērst ar vakcināciju.

Prognoze jebkuram zirgam, kurš ir inficējies ar tetanusu ir ļoti piesardzīga līdz slikta, tas ir ļoti sāpīgs stāvoklis gan zirgam, gan saimniekam, un tāpēc vakcinācija ir iesakāma visiem zirgiem.

Pamatvakcinācijai nepieciešamas 2 injekcijas ar 3 nedēļu intervālu, sākot no 3 mēnešu vecuma. Revakcinācija ieteicama ik pēc 2 – 4 gadiem. Atsevišķos riska gadījumos revakcināciju var veikt agrāk.

Zirgu herpesvīruss

Zirgu herpesvīruss (Equine Herpes Virus - EHV) ir infekcioza vīrusu slimība, kas ietekmē zirgus visā pasaulē. Pastāv vairāki vīrusa veidi, no kuriem visbiežāk sastopami ir EHV-1 un EHV-4. EHV var izraisīt elpošanas, neiroloģiskas un reproduktīvas saslimšanas zirgiem.

EHV-1 raisa īpašas bažas, jo tas saistās gan ar abortiem grūsnām ķēvēm, gan ar neiroloģiskiem traucējumiem. Vīruss izplatās ar izdalījumiem no elpceļiem un tieša kontakta ceļā. Vakcinācija ir būtiska profilaktiska metode, lai samazinātu simptomu smagumu, apturētu vīrusa izplatību un aizsargātu grūsnās ķēves no abortiem.

Pamatvakcinācijai nepieciešamas 2 injekcijas ar 4 nedēļu intervālu sākot no 6 mēnešu vecuma. Pirmā revakcinācija jāveic pēc 3 mēnešiem. Turpmāku revakcināciju veic ik pēc 6 mēnešiem.

Lai samazinātu zirgu herpesvīrusa izraisīto abortu izplatību, grūsnām ķēvēm ievada vienu vakcīnas devu 5.mēnesī pēc lecināšanas vai apsēklošanas, un pēc tam grūsnības 7. un 9.mēnesī.